23-10-2017

I Forum Cobotyki za nami – roboty współpracujące w centrum uwagi

18 października 2017 r. odbyło się I Forum Cobotyki. Wydarzenie zgromadziło w PIAP dziesiątki uczestników i stworzyło platformę do dyskusji na temat szans i wyzwań oraz możliwości i ograniczeń związanych z cobotyzacją. Przeczytajcie Państwo relację, a w niej najciekawsze wątki z prelekcji ekspertów PIAP na temat robotów współpracujących.

Forum Cobotyki to pierwsza w Polsce konferencja poświęcona robotom współpracującym, tzw. cobotom. Debiutancka edycja, pod patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju, zorganizowana została przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz firmę Encon-Koester 18 października 2017 r. Prof. nzw. dr inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor PIAP witając gości I Forum Cobotyki podkreślił, że jedną z misji instytutu jest propagowanie informacji z zakresu nowoczesnych technologii i działanie na rzecz ich rozwoju.

– Nasz instytut często pełni niejako rolę przemysłowego hubu. Dążymy do tego, by postępowała industrializacja, automatyzacja i robotyzacja polskiego przemysłu, w szczególności w kontekście wszechobecnego dziś tematu czwartej rewolucji przemysłowej. Chcielibyśmy, by nowoczesne technologie w naszym kraju dynamicznie się rozwijały i temu m.in. służy to wydarzenie – podkreślił profesor Szynkarczyk.

 

Zwrot z inwestycji

Bez wątpienia jedną z istotnych części składowych rozwoju przemysłu – zarówno polskiego, jak i światowego są coboty, które gwarantują prostą automatyzację. Jak podkreślano w trakcie forum, współpraca człowieka z robotem jest o wiele bardziej efektywna niż praca człowieka lub robota w pojedynkę, a co więcej, taka inwestycja szybko się zwraca – średni czas zwrotu to 195 dni. Ważnym aspektem jest również prosty i szybki montaż, toteż duże zaciekawienie wzbudził pokaz, w trakcie którego w ciągu kilku minut robot Universal Robots (UR) został złożony od podstaw na oczach zgromadzonych. 
 

Przygotowanie firmy do cobotyzacji

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja Łukasza Wojtczaka, pełnomocnika dyrektora PIAP ds. aplikacji przemysłowych oraz Marka Petza, specjalisty ds. zrobotyzowanych aplikacji przemysłowych w PIAP. Pierwszy z prelegentów przedstawił zagadnienia związane z przygotowaniem firmy do cobotyzacji, zaś drugi przybliżył temat zrobotyzowanej aplikacji z robotami UR.
 

Finansowanie publiczne nowych technologii

Rozwój nowych technologii, w tym robotyzacji i cobotyzacji, nie byłby możliwy bez odpowiednich nakładów finansowych. Jak je pozyskać? Na to pytanie odpowiedział zgromadzonym Krzysztof Lipiec, pełnomocnik dyrektora Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP ds. partnerstwa gospodarczego i prezes spółki PIAP-ScienTech, który omówił aktualne możliwości finansowania inwestycji w innowacyjne technologie ze środków publicznych. 
 

Coboty w pracy

Uwagę zgromadzonych przyciągały umieszczone we foyer Centrum Konferencyjnego PIAP stanowiskami z robotami, wśród których były m.in. aplikacje śledzenia nadążnego (w tym przypadku użyty został robot UR i kamera Robotiq), polerowania (robot UR z aktywną końcówką siły ACF) i kontroli jakości za pomocą skanera (robot UR i skaner).
 

Nauka i badania na rzecz Przemysł 4.0

Wielu gości zainteresowało również przygotowane przez PIAP zrobotyzowane stanowisko do kontroli jakości wyrobów. – Stanowisko, które reprezentuje nową jakość pracy współczesnych kontrolerów jakości, jest tylko jednym z przykładów naszych prac badawczych silnie ukierunkowanych na wdrożenia aplikacji zgodnie z filozofią Przemysłu 4.0. Opracowywane przez nasz instytut zautomatyzowane aplikacje są odpowiedzią na wymagania współczesnego przemysłu – w tym przypadku na oczekiwanie bardzo dokładnych pomiarów jakościowych wyrobów – podsumowuje dr inż. Maciej Cader, kierownik Laboratorium Szybkiego Prototypowania i Obliczeń Numerycznych.