15-06-2017

Bomba w Warlubiu: Robot Expert w akcji

Policyjni pirotechnicy przy pomocy skonstruowanego w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP robota usunęli podejrzany ładunek z auta nauczycielki. Samochód znajdował się na terenie Zespołu Szkół w Warlubiu (woj. kujawsko-pomorskie). O akcji informowały TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, TVN24, Polsat News i Super Express.

Kierująca autem kobieta odkryła ładunek, gdy dojechała do pracy. Ewakuowano uczniów i nauczycieli szkoły w Warlubiu, łącznie niemal 600 osób – podała 12 czerwca 2017 roku TVP Bydgoszcz. Sierżant sztab. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, opisała umieszczony pod autem ładunek jako plastikowy pojemnik z nieznaną substancją, do którego przymocowany był zegar.

Na miejsce skierowano Zespół Minersko-Pirotechniczny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Funkcjonariusze przy wykorzystaniu robota Expert usunęli ładunek, a następnie dokonali kontrolowanej detonacji.

Biorący udział w akcji Expert to robot wspomagająco-neutralizujący. Na wyposażeniu polskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo znajduje się od kilkunastu lat. Waga robota to blisko 200 kilogramów, a maksymalny udźwig wynosi do 15 kilogramów. Wyjątkowa konstrukcja robota cechuje się małą bazą mobilną oraz dużym zasięgiem manipulatora (ramienia) wynoszącym 3 metry, dzięki czemu możliwe jest podejmowanie obiektów z miejsc trudno dostępnych. Dodatkowo Expert dysponuje 6 kamerami. Na podstawie przekazywanego przez robota obrazu operator sterujący urządzeniem jest w stanie precyzyjnie operować robotem, będąc w bezpiecznej odległości od ładunku wybuchowego.

Szczegółowe informacje, zdjęcia i film z akcji w Warlubiu zamieściły m.in. TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, TVN24, Polsat News i Super Express.