Stoisko PIAP na targach Automaticon 2017 (fot. PIAP)
17-05-2017

23. edycja targów Automaticon za nami

Możliwość budowania relacji, swoboda nieformalnych rozmów, masowa skala zgromadzonych w jednym miejscu różnego typu rozwiązań, obecność praktyków rynku służących doświadczeniem i wsparciem technicznym, a także okazja do zapoznania się z aktualnymi trendami – to tylko niektóre powody sprawiające, że nawet w dobie technologii XXI wieku targi Automaticon mają niezagrożoną pozycję i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Ponad 300 wystawców reprezentujących 720 firm i około 12 tys. zwiedzających – tak w skrócie przedstawia się statystyka ostatnich Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon, których 23. edycja odbyła się od 14 do 17 marca 2017 r.

Wydarzenie, organizowane przez Przemysłowy Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP i spółkę MVM, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez branżowych tego typu w naszym kraju i już od blisko ćwierćwiecza stanowi forum spotkań producentów, dostawców, integratorów i odbiorców związanych z szeroko pojmowaną automatyką przemysłową. Nie inaczej było w tym roku.

– Tegoroczne targi były pod wieloma względami wyjątkowe. Z przyjemnością zaobserwowaliśmy, że praktycznie nie było efektu dnia rozruchowego. Dużo profesjonalnych rozmów odbywało się już pierwszego dnia. Ogromny ruch zwiedzających utrzymywał się praktycznie przez cały czas. Dzięki zmianie organizacji ruchu udało się „ożywić” halę nr 4 – mówi Jacek Frontczak, komisarz targów Automaticon i zastępca dyrektora Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. Na targowej mapie nie zabrakło egzotycznych firm. – Spośród wystawców niezarejestrowanych w Polsce jak zwykle dominowały firmy z Niemiec, ale były również firmy z tak odległych krajów, jak Chiny czy Japonia. Z naszych obserwacji wynika, że wystawcy z Dalekiego Wschodu udział w targach wykorzystują głównie na szukanie w Polsce partnerów handlowych – dodaje Jacek Frontczak. 

Jednym z najbardziej widocznych na targach Automaticon znaków czasów jest lawinowy wręcz wzrost liczby prezentowanych rozwiązań robotycznych. – Co roku w targach biorą udział producenci robotów przemysłowych. Jednak to co wydarzyło się w tym roku można nazwać swego rodzaju inwazją robotyki. Prezentowanych było ponad 50 robotów 14 różnych producentów, przy czym trzech producentów prezentowało roboty przemysłowe wyposażone w bazy mobilne, co stwarza nową jakość w zakresie możliwości stosowania tych urządzeń. Ta eksplozja robotów przemysłowych na tegorocznych targach Automaticon to bez wątpienia odpowiedź wystawców na wszechobecne dziś hasło Przemysł 4.0 i potwierdzenie rosnącego znaczenia robotyzacji w polskim przemyśle – komentuje Jacek Frontczak.

Wśród rozwiązań robotycznych uwagę przyciągały m.in. zastosowania robotów przedstawione na stoisku Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. – Zaprezentowaliśmy dwa stanowiska. Na pierwszym można było przyjrzeć się współpracy dwóch robotów KUKA, np. przy spawaniu, gdzie jeden robot porusza detalem, a drugi symuluje jego spawanie tego detalu, zaś na drugim przedstawiliśmy współpracę robota Festo wyposażonego w system wizyjny z PIAP-owskim robotem KUKA na torze jezdnym – mówi Marek Petz, specjalista ds. programowania robotów w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP.

Gości na stoisku Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP było w tym roku na tyle wielu, że zdarzyło się, iż jednego dnia musieli czekać w kolejce, aby dokładnie przyjrzeć się prezentowanym rozwiązaniom i porozmawiać z przedstawicielami PIAP. – Automaticon 2017 był dla nas lepszy zarówno pod względem liczby gości, jak i przeprowadzonych rozmów. Goszczący na naszym stoisku są coraz lepiej zorientowani w tym, czego oczekują i jakie są ich potrzeby, a jednocześnie mają świadomość, że warunki rynkowe wymuszają dziś wprowadzanie automatyzacji. Niektórzy goście zapraszali nas do siebie w celu przyjrzenia się procesom technologicznym i zaproponowania przez nas możliwości automatyzacji. To wszystko sprzyjało bardzo owocnym rozmowom. Większość rozmówców zgodnie podkreślała, że główną przyczyną ich zainteresowań automatyzacją jest brak ludzi do pracy, praktycznie w całym kraju – podkreśla Marek Petz.

Kolejna edycja targów Automaticon odbędzie się od 20 do 23 marca 2018 r.