10-02-2017

Nadanie imienia Profesora Tadeusza Missali sali nr 1 Centrum Konferencyjnego

20 stycznia 2017 r. w Centrum Konferencyjnym Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP odbyła się wyjątkowa uroczystość nadania imienia Prof. zw. dr. inż. Tadeusza Missali sali nr 1 oraz odsłonięcia umieszczonej w niej tablicy, upamiętniającej Jego osobę i przypominającej kluczowe fakty z życia.

Data nie była przypadkowa – dzień wcześniej minęła pierwsza rocznica śmierci Profesora, który pracował dla naszego Instytutu blisko pół wieku i był seniorem naukowców PIAP.

Spotkanie miało wyjątkowo ciepły, niemal rodzinny charakter. Licznie uczestniczyła w nim rodzina Profesora, obecni oraz dawni pracownicy Instytutu, a także osoby spoza PIAP, które miały zaszczyt spotkać Go na swojej drodze zawodowej lub naukowej. Nie zabrakło chwil podniosłych i wzruszających, jak i bardziej zabawnych, pełnych anegdot z życia Profesora i jego współpracowników. Mentor, inspirujący współpracownik, niezapomniany harcmistrz i człowiek z pasją, który zawsze znalazł czas na wspieranie innych – to tylko niektóre określenia, jakie padały pod adresem Profesora Tadeusza Missali podczas uroczystości.

Postać Profesora i różne formy Jego aktywności na polu naukowym i nie tylko, w Instytucie i poza nim, wspominali Jego współpracownicy, w tym przedstawiciele PIAP – dyrektor, prof. nzw. dr inż. Piotr Szynkarczyk, dr inż. Jan Jabłkowski, prof. nzw. dr inż. Jacek Korytkowski, dr inż. Marian Wrzesień i doc. dr inż. Zygmunt Warsza oraz osoby spoza naszego Instytutu – Wanda Rowińska-Kośnik z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i prof. Zdzisław Kowalczuk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów, Automatyki i Robotyki POLSPAR. Nie zabrakło także głosu rodziny – w jej imieniu przemawiał Maciej Missala, najmłodszy syn Profesora, który bardzo wzruszony podziękował za uhonorowanie jego Taty w taki sposób.

Spotkanie zakończyło się uroczystym odsłonięciem tablicy w sali nr 1 przez członków rodziny Profesora, po którym przyszedł czas na dalsze rozmowy i wspomnienia, ale już w bardziej kameralnej atmosferze, w kuluarach.